Refinancování hypotéky? Kdy je ten správný čas?

Možná jste nevěděli, že výše úrokové sazby u bank není neustále stejná, ale mění se dle aktuální ekonomické situace státu. Může se tak stát, že hypoteční úvěr, který byl v danou chvíli sjednán za velice výhodných podmínek, už za pár let tak výhodně pro věřitele vypadat nemusí. Některé hypotéky mohou být výhodnější než jiné a právě v tomto případě se vyplatí refinancování. Cílem věřitele by mělo být vždy refinancovat za takových podmínek, aby ve výsledku splácel co nejméně, případně splácel za výhodnějších podmínek.

úroková sazba

Refinancování hypotéky v kostce

Ještě než se k refinancování dlužník odhodlá, je zapotřebí se ujistit, že se vůbec tento složitý proces vyplatí. K tomuto účelu slouží nejrůznější kalkulátory hypotečních úvěrů, kde se během pár minut dozvíte potřebné informace. Refinancování hypotéky je v podstatě splacení stávajícího hypotečního úvěru novým. Ten za vás zaplatí banka, která se stane vaším novým věřitelem. Té budete splácet totožný hypoteční úvěr ovšem za výhodnějších podmínek.

podpis smouvy

Správný čas na refinancování stávajícího úvěru

Refinancování je úzce spjato s fixací. V době, kdy je stávající hypoteční úvěr ještě vázán fixací, je refinancování pro dlužníka velice nevýhodné, neboť sankční poplatky za předčasné splacení jsou natolik vysoké, že mohou ve výsledku převážit výhody plynoucí z nového hypotečního úvěru. Nezapomínejte však, že s refinancováním je zapotřebí začít s dostatečným předstihem. Celý proces je velice časově náročný a v případě, kdy vše začnete řešit na poslední chvíli, můžete termín bezplatného splacení hypotečního úvěru propásnout. Refinancování hypotéky navíc nenabízí každá banka, nabídky bankovních i nebankovních společností se zdánlivě v mnohém liší a je zapotřebí takovému rozhodnutí věnovat patřičnou pozornost. Nezapomínejte, že refinancování stávajícího úvěru nemusí být vždy nejvýhodnější od té samé banky.