Víte, co je to kokedama?

„Koke“ znamená mech a „dama“ znamená koule. S touto orientální zahradnickou technikou můžeme mít malé nebo středně velké okrasné rostliny, vnitřní i vnější, vyrobené velmi originálním způsobem. Pomáhají více se spojit s přírodou a vytvořit uvolněnější prostředí.

květinové dekorace

Postup, jak si vyrobit vlastní kokedamu

Chcete-li si doma vytvořit vlastní výtvor, budete muset shromáždit následující materiály:

• rostlina, kterou si vyberete
• substrát, nejlépe směs rašeliny a bonsai substrátu
• jíl
• jemný říční písek
• mech
• nit nebo provázek

Rostlina by měla mít přednostně pomalý růst, aby příliš nerostla. Tímto způsobem nebudete muset dekoraci často měnit ani rozšiřovat.
Mezi nejběžnější rostliny patří orchideje, bonsaje všeho druhu, břečťan, kapradiny a sukulenty.
Prvním krokem je vytvoření koule ze substrátu. Aby koule držela tvar, přidává se do substrátu jíl. Substrát zvolte podle vybrané rostliny, přizpůsobte množství rašeliny nebo písku podle potřeb rostliny. Jíl má pouze funkci pojiva, takže jeho množství je dáno vaší schopností vytvořit pevnou a pěkně slisovanou kouli. Hmotu i ruce si navlhčete a pracujte silou.

použití mechu

Když máte základnu, která zakryje kořeny a poskytne výživu rostlině, stačí udělat otvor a do otvoru umístit rostlinu podle vašeho výběru. Před umístěním je nejlepší upravit kořeny tak, aby se vešly rovnoměrně.
Vezměte provázek, který jste si vybrali, a několikrát jej omotejte kolem koule a vytvořte vzhled podobající se síťce. Tělo dekorace tak bude pevnější. Aby byl povrch vašeho výtvoru pěkný na pohled a měl přírodní vzhled, musíte si obstarat preparované mechy. Najdete je u dobrého floristy, protože jde o důležité komponenty k tvorbě zahradních dekorací.

Preparovaný mech trochu navlhčete rozprašovačem a tímto mechem zakryjte již svázanou kouli. Pro větší pevnost opět použijte provázek nebo nit a mech zafixujte.
Nyní stačí kokedamu umístit v interiéru nebo venku, kamkoli chcete. Můžete ji postavit na dekorativní talíř, vytvořit zajímavou základnu nebo uložit mezi oblázky. Můžete si také vytvořit závěsnou dekoraci tak, že po obvodu koule zafixujete provázek, ze kterého vytvoříte závěsný systém.