Víno až z Francie Cabernet franc

Jste milovníkem nebo milovnicí kvalitního červeného vína? A vyzkoušeli jste někdy odrůdu cabernet franc? Pokud ne pojďme si o ní něco bližšího říct.

Červené odrůdy vína patří mezi velmi oblíbené, a to jen ne v České republice, ale celosvětově. Cabernet franc patří mezi pozdní vína, kdy se hrozny vína sbírají v okolí měsíce října. Říká se, že Cabernet franc je takový otec Cabernet Sauvignon jen s tím rozdílem, že Cabernet franc má více tříslovin a také kyselin. Co jsou třísloviny? Je to látka, která dává vínu trpkost. Protože se červená vína macerují déle jsou více trpká než ty bílé. Třísloviny se u vína nacházejí nejvíce ve slupce hroznů. Tuto odrůdu nejčastěji najdeme na jihozápadě Francie v jedné z nejznámější vinařských oblastí Bordeaux. V této světoznámé vinařské oblasti se ročně vyrobí až 5.5 milionu hektolitrů vína. A to není zanedbatelná výroba. Díky tomu odkud odrůda cabernet franc pochází se projevuje i v její chuti a vůni. Tato odrůda je specifikována rostlinným aroma, v které se prolíná i jemná vůně malin, třešní a černého rybízu. Už díky tomuto výčtu se při koupi tohoto vína můžete těšit na požitkářský zážitek.

vinice

Jak vzniká víno

Než se k Vám víno v láhvi dostane urazí kus cesty. Celý začátek této cesty začíná na vinici. Už zde je důležitá péče o hrozny, protože to ovlivňuje kvalitu vína. Cabernet franc je červené víno tedy je k němu potřeba modrá odrůda moštových hroznů. Při dostatečném dozrání probíhá sklizeň a také odstopkování a drcení hroznů. Při drcení je potřeba dávat pozor na to, aby se nerozbily i pecičky uvnitř hroznů.

červené víno

Ty by totiž způsobili velkou hořkost. Drcení probíhá z toho důvodu, aby mohlo začít probíhat kvašení, které je k výrobě vína velmi důležité. Mezi vinaři je tato fáze nazývána jako macerace. Další fáze výroby vína jsou lisování, fermentace a školení vína. Ano čtete správně školení vína. Jedná se o proces, kdy je víno stáčené, čiřeno a filtrováno. Následuje zrání vína v sudech nebo v tancích. Takto mohou být vína uložené i dva roky. A v cílové rovince je víno stáčeno do lahví a rozváženo do vinoték kde si cabernet franc můžete zakoupit a doma si vychutnat jako skvělou chuť při romantické večeři nebo třeba návštěvě přítel.