Proč je exekuce nemovitostí pro většinu lidí velký problém

Jednou ze základních potřeb současného člověka je mimo jiné také mít střechu nad hlavou. To platí zvláště v našich klimatických podmínkách, kdy v zimě mohou teploty sahat poměrně hluboko pod nulu. A to rozhodně pro nás, druh pocházející z horké Afriky, není nic příjemného.

Samozřejmě se najdou lidé bez domova, avšak i ti se snaží najít si alespoň na zimu nějaký teplý úkryt. Mnoho z nich například na podzim spáchá nějaký drobný zločin, pro který budou odsouzeni k několika měsícům vězení – tedy do místa, kde budou v zimě v teple a kde budou mít dost jídla.

prodej domu v exekuci

Ovšem přijít o bydlení je mnohem snazší, než by se zdálo, zvláště v dnešní době. Jednou z věcí, kterých se především chudší lidé obávají, je exekuce nemovitostí. To jednoduše znamená, že jejich dům bude zabaven a prodán, přičemž výtěžek bude použit k zaplacení dluhu, který udělali.

Toto nebezpečí se ještě zvyšuje s tím, jak roste popularita půjček, a tedy i lidí, kteří spadnou do dluhové pasti, ze které se nedokáží dostat. Navíc, u některých typů úvěrů dokonce dáváte svůj dům v zástavu, což celý proces zabavení v případě neplacení výrazně urychlí.

exekuční zabavení domu

Dobrou zprávou však je, že zdaleka ne každá nemovitost může být tímto způsobem zabavena. I exekutoři totiž musí dodržovat určitá pravidla, aby vše probíhalo skutečně podle zákona. A tím hlavním je, že dlužník či dlužníci (pokud se jedná například o manželský pár) musí být výlučnými vlastníky dané nemovitosti.

To znamená, že pokud onen dům vlastníte například napůl se sourozencem, pak vám jej v rámci exekuce nemohou zabavit a prodat. To je fakt, který je možné velmi dobře využít. Otázkou ovšem je, zda s vámi bude váš sourozenec chtít něco mít, pokud uděláte tak velké dluhy, že na jejich splacení je potřeba dokonce zabavit i dům.

V každém případě přijít o střechu nad hlavou se rozhodně nikomu nechce. A nejlepší obranou proti tomu je si pokud možno nepůjčovat a nedělat dluhy. Pak se nemusíte bát.