Podnikatelská půjčka a její rizika

Budete na rozjezd podnikání potřebovat půjčku? Banky vám rády půjčí finance potřebné na start vašeho nového projektu. Ale je správné se hned na počátku zadlužit? U některých úvěrů budete muset ručit svým majetkem. U některých se zavážete na dlouhé roky dopředu. Bez peněz se ale na začátku podnikání jistě neobejdete.

balíček stovek a dvoustovek

Lepší je vždy nejprve zvážit alternativní varianty. Počkat na začátek podnikání, jakmile si vyděláte dostatek peněz z vašeho nynějšího zaměstnání. Nebo zvážit půjčku od svých známých či rodiny. Pokud máte dobré vztahy, úroky po vás chtít nebudou a vám to ušetří nemalé peníze.

Jestliže ovšem opravdu toužíte po rychlé začátku podnikání a alternativní varianty nepřichází v úvahu, doporučujeme vše nejprve prokonzultovat s odborníky. Pouštění se do něčeho nového s vašimi emocemi pěkně zamíchá, konzultace s odborným poradcem vás proto vrátí zpátky do reality a někdy vám ušetří velký obnos peněz. Možná vám vaši přátelé i rodina řekli, že jste opravdový vizionář a že jistě uspějete. I v takových případech je ale lepší jít za odborníkem.

Nemyslíme ovšem bankovního poradce, který vám jistě doporučí se zadlužit bez ohledu na váš podnikatelský záměr. Měl to být spíše někdo, kdo již v daném oboru podniká a daří se mu. Nebo někdo z podnikatelského informačního střediska, kterých je v republice celá řada a které jsou zcela zdarma. Obvykle v nich najdete specialisty, kteří denně vyslechnou velké množství nových podnikatelských záměrů. Mohou proto posoudit, jakou šanci na úspěch má ten váš.
podpis půjčky

Dalšími vhodnými poradci můžou být ekonomové, politologové či zkušení obchodníci. Existuje také řada lektorů, kteří se soustředí na nově vznikající start-upy. Pokud plánujete takový start-up založit, určitě je vhodné nějakého takového poradce najít a vyslechnout.

Volba půjčky může být riskantní a může vás stát nemalé úsilí dluh splatit. Doporučujeme nepouštět se do toho bez patřičného uvážení a odborné pomoci.