Počítač a viry

Jak už to bývá, útočníci a kybernetičtí hackeři bývají o krok napřed před těmi, kteří se jim snaží zuby nehty bránit. Používají stále vylepšenější metody a škodlivé kódy, jen aby se dostali k datům, která je zajímají. O penězích uživatele ani nemluvě.
software pc
Dle odborníků zabývajících se touto problematikou se současná generace škodlivých kódů a útoků nazývá jako hrozba 5. generace. Útočníci pokročili od jednoduchého posílání zavirovaných mailů, či mailů obsahujících trojské koně (programy, které se Vám nainstalují do počítače a pak tam sbírají data jako hesla apod., která pak posílají zpět útočníkům). V dnešní době se již kombinuje i několik škodlivých programů najednou.      
Nápaditější jsou i útoky na jednotlivce. Kromě napadání jednotlivých počítačů, které se uživatelé již snaží chránit, třeba pomocí antivirů, útočníci cílí na zařízení, která zůstávají v podvědomí uživatelů nepovšimnuta a tudíž hůře chráněna.  Například takový router. Zde mohou útočníci zaznamenávat veškerou komunikaci s internetovým světem a to si většina lidí vůbec neuvědomuje. Takže při pořizování tohoto zařízení by se mělo víc dbát na to, jak takový router je chráněný a tím znesnadnit útočníkům jejich šanci se k vám dostat.
ikony na ploše
Existuje desatero bezpečného internetu:
–          Pravidelná aktualizace počítače a to jak operačního systému, tak firewallu (bezpečnostní brány)
–          Kontrola funkčnosti a aktualizace antivirů
–          Neotvírání mailů (jejich příloh), které jsou od neznámých adresátů
–          Stejně tak neklikat na odkazy v mailech, kde neznám odesílatele
–          Když někde zadávám hesla, kontrolovat, zda je web zabezpečený (adresa webu začíná https, a to „s“ znamená zabezpečená, nebo je v liště kde je název webové adresy ikonka zámku)
–          Jakékoliv důvěrné informace zadávejte na stránkách, které znáte a máte prověřené
–          V emailech nezadávejte důvěrné informace – hesla, čísla kreditní karty apod.
–          Nevypínat v počítači firewall (bezpečnostní bránu)
–          Ve veřejných internetových kavárnách apod. se nepřihlašovat do internetového bankovnictví a podobných důvěrných stránek
–          Nepřipojovat se k nezašifrovaným bezdrátovým sítím, ty mohou být sledovány a data následně zcizena