Čím menší město či obec, tím je to lepší. Mnohem přátelštější a útulnější. Každý zná alespoň část obyvatel, setkávají se v místní kavárně či hospodě. Občas se všichni sejdou na místní veselici. Je to něco jedinečného, co velká města zkrátka nemají. Ve velkých městech se samozřejmě také schází komunity, jsou ale obklopeny džunglí nekonečných možností, zatímco na vesnici je ta jediná možnost tak trochu okouzlující. Jenomže co můžete dělat, pokud je ve vaši obci mrtvo? A zvláště, pokud polovina obce je tvořena důchodci, kteří chtějí mít večer klid a přes odpoledne vám povolí maximálně tak vystoupení místní základní umělecké školy?
Vykašlete se na staroušky
To je první krok. Pokud nechcete, aby se z vaší obce stal předčasný hřbitov plný morousů, je třeba jít proti davu a trochu to zpestřit. Ostatně občanská společnost je tady od toho, aby se angažovala. Je proto nesmírně důležité, aby to teda pořádně rozjela, jinak by taky mohl vzniknout onen hřbitov. Je však důležité vědět, jak to vlastně udělat.
A) Zasadit se o nějakou akci
B) Spolupracovat na nějaké akci
C) Podat návrh na nějakou akci
Těmito třemi cestami lze vcelku efektivně něco započíst, vzali jsme to od toho nejefektivnějšího. Není nad to, pokud si sami opatříte materiály, informujete obec, projednáte to se zastupitelstvem, zažádáte o povolení, uděláte reklamu apod. Vždycky to obec ocení, protože se o nic nemusí starat a ještě do obce natáhnete lidi, což se vždycky vidí jako dobrá reklama. Ty ostatní už jsou méně efektivní, ale i tak můžete udělat pořádný kus práce. Ostatně uspořádat akci, pozvati interprety apod. zní jako pořádná fuška, může to být však něco super, zvláště, pokud vám i obec sama pomůže.
A může jít opravdu o cokoliv, od hudebního koncertu po nějakou výstavu či něco podobného. Fantazii se meze nekladou.
A pokud se bojíte, že vás někdo bude pomlouvat za zády, že jim zase rušíte dvanáctihodinový spánek – tak to se bojíte správně. Za to vám ale dalších sto lidí poděkuje.