Jaké známe druhy soli a kde se s nimi můžeme setkat


Jaké druhy soli nejen pro bazény techneco.eu známe a v čem se liší? Základ tvoří jedna z nejrozšířenějších chemických sloučenin na naší planetě – chlorid sodný s chemickým vzorcem NaCl.
Posypová – již desítky let jeden z nejúčinnějších způsobů, jak ošetřit námrazu na silnici a na chodníku. V rozumném dávkování neškodí životnímu prostředí, snadno se vstřebává do půdy, a pokud se jedná o mineralizovaný typ, přispívá naopak k obohacení půdy živinami. Většinou jde o kamenné krystaly ve velkém rozpětí velikosti od jemného prášku až po větší zrnka cca 5 mm.

bazén s lehátky

Kuchyňská – pro potravinářské účely se na trhu vyskytuje více typů, základ však tvoří pouze dva druhy – mořská a kamenná. Liší se pouze nalezištěm, přičemž každá oceánská oblast má jiné složení minerálních přísad, a platí to i pro solné doly. Jiné složení má kámen dobývaný v Polsku, jiné v Himálajích. Dnes se do většiny kuchyňských solí přidává jód, vhodnější je ovšem doplňovat jej do organismu ve formě rostlinné – organické.
Do změkčovačů – změkčovač je zařízení, které upravuje pitnou, případně užitkovou vodu v domácnostech, či v zemědělské nebo průmyslové výrobě. Absorbuje minerální soli rozpuštěných iontů vápníku, hořčíku a dalších prvků a tím pádem snižuje její tvrdost. Čím měkčí voda, tím nižší obsah minerálů.

posezení u bazénu

Středně měkká voda je pak výhodnější pro koupání v bazénech a pro domácí spotřebiče, neboť se v nich minerály neusazují v podobě vodního kamene. Ve změkčovačích se pro proces zpětné regenerace pryskyřičné náplně používá tzv. regenerační sůl v tabletách, jde o téměř chemicky čistý chlorid sodný zbavený různých příměsí.
Bazénová – ta se využívá pro tzv. solinátory, je zbavena minerálů a jejím účelem je podléhat elektrolytickému rozkladu za vzniku iontů chlóru a sodíku, přičemž chlór vytváří v bazénové vodě slabě koncentrovanou kyselinu chlornou, která působí jako desinfekční prostředek bazénové chemie.