Burza a COT report

Ti znalí angličtiny ihned tipnou oč jde, protože report je v podstatě zpráva. A nejsou daleko od pravdy. Zkratka je utvořená z anglických slov Commitments of Traders a týká se především komodit, stejně jako kovů nebo měn. Kdo nesleduje, nemá přehled a ztrácí naději uspět. Tuto zprávu vydává každý pátek CFTC což je opět zkratka z anglického Commodity Futures Trading Commission. Z ní vyčtou lidé kteří se kolem burzy motají vše, co je pro ně důležité, samozřejmě však především pohyb cen za jednotlivé položky. Kdybychom chtěli být naprosto přesní, museli bychom hovořit o rozkladu agregovaných pozic.

burzovní zpráva

Jak jistě víte, burza je jedno obří včelí hnízdo, kde se rozhoduje o bytí či nebytí jednotlivých spekulantů a hedgerů. A samozřejmě o cenách. Ty jsou právě bedlivě sledovány.

Spekulantů je více druhů, ale mají jen jeden jediný úkol a účel, vydělat. Nedodávají kontrakty a nepotřebují podkladová aktiva, ale jdou čistě po zisku. To znamená v podstatě levně nakoupit to či ono a se ziskem pak prodat. Pokud se domníváte, že je to jednoduché, můžete to klidně vyzkoušet.

Uvedeme jen jeden stručný příklad a bude brán opravdu zhruba a všeobecně. Odborník se zděsí, ale laikovi k pochopení COT reportu postačí.

peníze

Uvažujme, že spekulant chce nakoupit kávu. Pak ji chce ziskem prodat. Proto musí sledovat COT report, aby věděl, jak se pohybuje její cena. Pokud je v poklesu, nekoupí, pokud stoupá, udělá opak. A pak zase sleduje cenu, aby ji mohl prodat dráž, nežli nakoupil. Report je vlastně takový jízdní řád, u kterého však nikdy nikdo neví, kdy vlak přijede později, nebo snad dokonce havaruje a nepřijede vůbec.

Takže vidíme, že COT report je velmi důležitý. Proto je třeba jej sledovat velmi pečlivě, bez něj hráč ztrácí přehled a může se mu to hodně vymstít. Je potřeba být neustále v obraze a dle této zprávy se také řídit.