Eko stránka, která Vás udrží fit!

Životní prostředí je posledních pár let dosti diskutované téma. Ostrovy z plastů, které se tvoří uprostřed oceánů a zabíjejí mořské živočichy. Hory z odpadků v Bangladéši, na kterých si hrají malé děti a vedle kterých mají rodiny z několika plechů postavené své “domy”. Požáry v Austrálii nebo vypalování lesů kvůli pěstování palmy olejné. To vše a ještě mnohem více nám neustále ukazují a připomínají média. Bohužel, i přesto to stále moc lidí neosloví a nezajímá. Dokud se to neděje u nás, neděje se nic. Ale i u nás si můžeme všimnout změn našeho klima. Teploty se mění ze dne na den klidně o 10°C. V únoru to chvílemi vypadá, jakoby začalo jaro. Myslím, že je důležité tomu aspoň trochu věnovat pozornost, protože to, co do naší planety dáváme, to nám vrací zpátky. Ptáte se, co pro to udělat? Máte velké množství možností, jak být šetrnější a alespoň trochu naši planetu ušetřit.

Planeta v plamenech

Na prvním místě stojí určitě recyklace. Když už nějaký odpad produkujeme, měli bychom ho alespoň umět správně roztřídit. Žlutý kontejner na plast, modrý na papír a zelený na sklo. V mnoha místech se ale nachází více kontejnerů než tyto tři. Oranžový, do kterého patří nápojové kartony, bílý na čiré sklo, zatímco zelený na sklo barevné. Hnědý slouží na bio odpad a šedý na plechovky a kovové obaly. Další způsob, jak můžete planetu trochu ušetřit je koupě skleněných, bambusových či nerezových brček, namísto plýtvání těmi plastovými nebo si pořídit textilní ovo-sáčky, které poslouží místo zbytečných igelitových pytlíků na ovoce.
Dítě na skládce
Možnost, jak šetřit životní prostředí trochu více Vám ukáže projekt, který nedávno vymysleli studenti a profesoři Univerzity Karlovy, který najdete na jejich webové stránce nutri stopa. Tam najdete kalkulačku, která Vám spočítá nutriční stopu jakéhokoliv jídla, na které zapíšete postup. Některá česká jídla tam najdete už předvolená, aniž byste museli recept psát. Kalkulačka vyhodnotí výživovou hodnotu vašeho jídla a dopad na životní prostředí, například kolik vody jste k tomu spotřebovali a podobně. Na stránce najdete veškeré informace, jak kalkulačka funguje a také doporučení, jak se stravovat, aby jídlo neškodilo Vám ani životnímu prostředí. Pečujte o sebe, ale myslete také na naši planetu, protože jenom díky ní tu všichni jsme.

Posted in Www