Stát se vysokoškolákem

Náš dnešní článek je určen zejména pro ty, kteří jsou studenty středních škol, obchodních akademií nebo na gymnáziích a momentálně se nachází v maturitním ročníku. Je ale také určen pro jejich rodiče. Za velmi důležitou volbu je považován tento moment hlavně proto, že pokud vzdělávání až do dnešního dne neurčilo studentovi definitivní kariérní směřování, vysoká škola ho obvykle něčemu jednoznačně naučí. Žák v této fázi již není dítětem a může se rozhodovat sám za sebe.

Následně za tyto volby ponese svou plnou zodpovědnost. Má pro to určitě jisté předpoklady, jelikož k výběru vysoké školy dochází ještě před složením maturitní zkoušky. Vysokoškolákem se stává tehdy, co tuto zkoušku dospělosti získá.
školáci s aktovkami

Existuje velká spousta studentů, které po 13 letech studia již škola nebaví a rozhodnou se po střední škole začít vydělávat. Rozhodně to není nic špatného, pokud se takový člověk cítí dospěle a kvalifikovaně, a je schopen najít si práci, která jej dokáže bavit a dokáže si představit, že ji bude vykonávat po celý zbytek života a zároveň jej uživí. Výjimečnou pozici mají absolventi středních odborných učilišť. Pokud jsou totiž pracovití a mají šikovné ruce a kromě toho zkušenosti ze školních praxí, pak jsou velmi poptávanou pracovní silou a jsou schopni si sehnat více než kvalitní živobytí. Pro absolventy obchodní akademií a ještě více pro gymnazisty je žádoucí, aby vysokou školu vystudovali, protože se jedná o školy, které nejsou zaměřeny nijak úzce a právě ony jsou ty, které své studenty připravují na studium na vysoké škole. V poslední době ale narůstá případů, kdy se o studium uchází velká spousta absolventů středních odborných škol. Ne u všech je to ale na místě, protože velká spousta z nich měla problémy již na střední nebo dokonce základní škole. Není pro ně výjimkou ani ta vysoká škola, která nesouvisí se zaměřením jejich střední školy. Tento typ studentů si poté vybírá nenáročné a méně kvalitní univerzity.
plná knihovna

Množí se tedy případy lidí, kteří vystudují a získají akademický titul, který je nejčastěji inženýrský nebo magisterský, který se nijak podstatně neliší od těch, které získají studenti kvalitnějších univerzit. Přibývá tedy více škol, které se zaměřují na tyto skupiny studentů.

Je ale otázkou, zda je tento postup správný. Je lepší preferovat kvantitu před kvalitou?  Raději více pracovníku s tituly, kteří pak ani nemusí najít uplatnění nebo kvalifikované a vzdělané absolventy?