Adidas versus Puma – duel bratrů

Nemusíte být nutně sportovci, abyste znali značky sportovní obuvi Adidas a Puma. Věděli jste, že obě firmy sídlí v německém městečku Herzogenaurach. Firmu Adidas založil Adolf Dassler a firmu Puma Rudolf Dassler jeho bratr.
šedá teniska
Ale začněme od začátku. Adolf Dassler byl sportovec, snílek a sportovní vizionář. Adolf, kterému všichni říkají Adi je obuvní vynálezce, který sám na sobě zkouší ideální obuv, která by umožňovala komfortní sportování, protože na začátku dvacátého století sportovní obuv v podstatě neexistuje. Jeho bratr Rudolf, kterému všichni říkají Rudi je zase úspěšný obchodník, který se o sport vůbec nezajímá, ale který si uvědomuje ekonomický potenciál sportovní obuvi. Sport se stává stále vyhledávanější a od toho se odvíjejí také požadavky. Oba bratři společně zakládají firmu na výrobu sportovní obuvi Gebrüder Dassler Schuhfabrik, jejímž posláním je vyrábět dokonalou sportovní obuv.
 boty v písku

Bratrský rozkol

Bohužel bratři se časem znesváří. Velkou měrou je to vinou jejich manželek, které mezi bratry vytvořily bariéru neustálých konfliktů.  Manželka Adiho je ctižádostivá a zasahuje do dění firmy, manželka Rudiho je konzervativní. Navíc Rudi je velký proutník a pravděpodobně to zkoušel i na svou švagrovou, což vzájemným nevalným vztahům rozhodně neprospívá. To vše samozřejmě umocňuje nesnadné období druhé světové války, kdy o sportovní obuv není zájem a továrna musí pracovat pro potřeby armády. Samozřejmě bylo otázkou času, kdy vezme za své i společné podnikání.
dětská sportovní obuv
Krátce po válce v roce 1949 stávající firma zaniká a vznikají dvě nové. Firma Adidas Adolfa Dasslera (akronym složený ze jména a příjmení zakladatele) a Puma, kterou zakládá Rudolf Dassler.
O duelu obou bratrů byl natočený velmi zdařilý film Adidas versus Puma – duel bratrů, a pokud někdy budete mít příležitost ho spatřit, určitě si ho nenechejte ujít.